ABC osebnih financ, 2. del
|
Zdrave osebne finance so temelj vsega: dajejo nam varnost, svobodo pri sprejemanju odločitev in priložnost za izpolnjevanje dolgoročnih ciljev. Ko imamo urejene finance, lahko lažje načrtujemo prihodnost, se izognemo nepotrebnim dolgovom in gradimo boljšo prihodnost za sebe in svoje bližnje.
V prejšnjem blogu smo že pogledali, kako lahko naredite prva dva koraka k zdravim osebnim financam z upravljanjem proračuna in varčevanjem za kratkoročne cilje. Če še niste, zato preberite blog ABC osebnih financ, 1. del zdaj.
Danes pa si poglejmo najboljše tehnike in orodja za:
- upravljanje dolgov
- zavarovanja in naložbe
- davke in olajšave
1. Upravljanje dolgov
Imate dolgove in kredite? Potem je dobro, da imate tudi jasno strategijo odplačevanja le-teh. Tukaj sta 2 nasveta, ki lahko hitro zmanjšata skupni znesek obresti, ki ga boste plačali:
- Najprej se osredotočite na odplačilo dolgov z najvišjimi obrestnimi merami, ki jih imajo npr. kreditne kartice.
- Preverite možnost refinanciranja. Morda lahko dobite bolj ugodno obrestno mero. Vendar bodite pozorni na stroške odobritve in se prepričajte, da se vam refinanciranje zagotovo izplača.
Če imate dolgov in kreditov več, pa se jih lahko hitreje znebite z eno od teh 2 tehnik:
Orodja za upravljanje dolgov
Z dolgovi lahko upravljate s pomočjo naslednjih orodij:
- Aplikacija v spletni banki, pri kateri imate kredit: V spletni banki lahko vidite znesek, ki ga še morate vrniti, že plačane obroke in druge pomembne podatke o svojih dolgovih.
- Microsoft Excel ali Google Sheets: V enostavnih preglednih listih lahko sami vodite evidenco vseh svojih dolgov in spremljate, kaj se z njimi dogaja.
2. Zavarovanja in naložbe
Z zavarovanji se boste izognili finančnim težavam, če se zgodi kaj nepričakovanega. Hkrati pa lahko z naložbenim zavarovanjem in ostalimi naložbami poskrbite za še lepšo prihodnost.
Tukaj je nekaj koristnih nasvetov, ki jih je dobro poznati in upoštevati:
- Za začetek preverite, ali imate ustrezna zavarovanja, ki vam bodo prišla še kako prav v primeru nepredvidenih, izrednih dogodkov. To so: zdravstveno, življenjsko, avtomobilsko in premoženjsko zavarovanje.
- Z zavarovanji lahko poskrbite tudi za dolgoročno naložbo. Takšna zavarovanja so predvsem naložbena zavarovanja, vezana na enote investicijskih skladov, in dodatna pokojninska zavarovanja.
- Pri naložbah seveda obstajajo tudi druge možnosti, kot so investicije v vzajemne sklade, ETF sklade, posamezne delnice ali obveznice, kripto valute in podobno.
Vsaka od teh možnosti ima svoje slabosti in prednosti. Vendar pa imejte v mislih, da so naložbena zavarovanja najprimernejši način, da začnete svojo pot v svet naložb.
Z izkoriščanjem metode povprečnega stroška in z mesečnimi vplačili lahko dolgoročno (kljub malenkost višjim stroškom) dosežete zavidljive donose in ustrezno razpršite tveganje.
Orodja za upravljanje zavarovanj in naložb
V pomoč so vam lahko naslednja orodja:
- Aplikacije ponudnikov investicijskih storitev: Skoraj vsi ponudniki investicijskih storitev nudijo aplikacije za pregled in upravljanje naložb ali zavarovanj.
- Spletni portali: Na spletu obstaja ogromno različnih spletnih portalov glede na vrsto naložbe, ki se jo poslužujete.
- Platforma simplywall.st: Če investirate v delnice, lahko na tej platformi z uporabo različnih metrik med seboj primerjate različne delnice.
- Microsoft Excel ali Google Sheets: Za sledenje svojim naložbam lahko pregledne liste nastavite tudi sami.
3. Davki in olajšave
Tako je: k vašim osebnim financam sodi tudi davčna politika.
Če veste, katere davke boste morali plačati na svoje premoženje in dohodke, ste na varnem pred neprijetnimi presenečenji. Poleg davkov pa ima ta segment tudi prijetnejšo stran: če poznate davčne olajšave, ki so vam na voljo, jih lahko tudi izkoristite.
Orodja za spremljanje davkov in olajšav
S FURS-ovim spletnim portalom eDavki boste dobili vpogled v uporabne podatke o svojih davčnih obveznostih. Na voljo so vam tudi informativni kalkulatorji, s katerimi lahko pridete do hitrih izračunov davkov in olajšav.
Začnite s premišljenih upravljanjem svojih osebnih financ zdaj!
Tako, spoznali smo se tehnikami in orodji, ki vas popeljejo do pametnega upravljanja z vašimi osebnimi financami.
Za učinkovito vodenje boste poleg pravih orodij potrebovali predvsem disciplino, še prej pa si postavite jasne cilje in strategije za dosego finančne stabilnosti in svobode.
Kako to naredite? Kot vedno pri vsem velja, da smo si ljudje med seboj različni, zato en sam pravilen odgovor ne obstaja. Vam ga pa na brezplačnem posvetu lahko pomagamo poiskati licencirani OVB-jevi finančni svetovalci.